Odpust parafialny i wprowadzenie relikwii Jana Pawła Wielkiego 06.09.2020

Wprowadzenie doczesnych szczątków papieża-Polaka odbyło się podczas uroczystej sumy odpustowej 6 września 2020 r., której przewodniczył ks. infułat Jakub Gil, emerytowany proboszcz wadowickiej bazyliki. W modlitwie przy ołtarzu asystowali mu andrychowski dziekan ks. prałat Stanisław Czernik oraz ks. Piotr Bączek, który wygłosił kazanie oraz prowadził rekolekcje przygotowujące do godnego przyjęcia relikwii.

Nasz ksiądz proboszcz zwrócił uwagę, że inicjatywa sprowadzenia do wspólnoty relikwii świętego papieża należała do jednej z rodzin. „Trudno było z tą propozycją się nie zgodzić. Pomysł poparła rada parafialna i zaczęliśmy starania” – wyjaśnia, wyrażając wdzięczność ks. inf. Gilowi za wsparcie zabiegów u kard. Stanisława Dziwisza.

Podczas niedzieli odpustowej kazania głosił dyrektor „Anioła Beskidów” ks. Piotr Bączek. Kaznodzieja przypomniał o znaczeniu relikwii dla wierzącego w obcowanie świętych i wytłumaczył, że jest to niezwykła celebracja życia. Wskazał, że relikwie są „namacalnym dotknięciem świętości” konkretnego człowieka i zachęcił, by w swoisty sposób dać się dotknąć tej świętości, by pozwolić się zainspirować. Zwrócił też uwagę na ten wymiar chrześcijańskiego życia, który polega na oddawaniu samego siebie w służbie bliźniemu i jednoczeniu się z Bogiem. Tłumaczył, że to jest właściwa miara ludzkiego życia i właśnie na tym powinno polegać prawdziwe spełnianie się każdego autentycznego ucznia Chrystusa. „Chodzi o to, by zostawić na tym świecie po sobie ślad. Już teraz. Musimy się rozdać innym w miłości, jak Jan Paweł II” – przekonywał.