Triduum Paschalne

Wielki Czwartek, Wielki PiątekWielka Sobota trzy najważniejsze dni w życiu chrześcijanina. W tych trzech dniach dokonuje się przełamanie tej przeogromnej tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wielki Czwartek – uobecnia się wśród nas wydarzenie z Wieczernika, w czasie, którego Jezus Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii, oraz polecił go sprawować kapłanom „na swoją pamiątkę”. Jako wyraz naszej radości i wdzięczności za te dary odśpiewamy w czasie mszy św. hymn „Chwała na wysokości Bogu”, który był opuszczany przez cały okres Wielkiego Postu; odezwą się również dzwony, by podkreślić podniosły nastrój tych chwil.

1. Msza św. Wieczerzy Pańskiej
2. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy.

Wielki Piątek – niezwykły to dzień. Dzień, w którym umarł nasz Jezus. Nie sprawuje się w ten dzień ofiary Mszy św. Ołtarz obnażony w Wielki Czwartek pozostał tak do ceremonii Wielkiego Piątku i tylko na czas Komunii św. zostanie on przykryty.

 1. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy
 2. Droga Krzyżowa
 3. Ceremonie Wielkopiątkowe
  – Liturgia słowa
  – Adoracja krzyża
  – Rozdzielanie Komunii św.
  – Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu
 4. Obowiązuje Post ścisły!

Wielka Sobota – jest dniem spoczynku Pana w grobie. Jest to dzień cichej nadziei, modlitewnego oczekiwania na cud zmartwychwstania. W dniu tym nie ma nic z żałoby, nic ze smutku, ale cicha wewnętrzna radość płynąca z wiary w bóstwo Chrystusa i z nadziei wypełnienia wszystkiego co zapowiedział. Gromadzimy się w świątyni aby wspólnie przeżyć liturgię Wigilii Paschalnej Wielkiej Nocy. Jest to naprawdę Wielka Noc bo w niej dokonało się najważniejsze wydarzenie w dziejach świata i ludzkości, jakim było przejście (pascha) ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie. Ta tajemnica zbawcza w liturgii tej nocy stanie się dla nas teraźniejszością. Liturgia pełna jest symboli życia: światło – słowo – woda i uczta.

1. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie.
2. Święcenie pokarmów wielkanocnych.
3. Liturgia Wigilii Paschalnej.
     – liturgia światła
     – liturgia słowa
     – liturgia chrzcielna
     – liturgia Eucharystyczna
4. Zalecany jest post jakościowy!

 

Porządek Triduum Paschalnego w naszej parafii

– Wielki Czwartek

18.00 – Msza święta Wieczerzy Pańskiej

          – po mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 22.00.

– Wielki Piątek

16.30 – nabożeństwo Drogi Krzyżowej

17.00 – nabożeństwo Gorzkich Żali (trzy części)

18.00 – Liturgia Wielkiego Piątku

          – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu i całonocna adoracja w następującym porządku:

          – od 20.00 do 22.00 – Korcza

          – od 22.00 do 24.00 – Kuwik i Sachetnik

          – od 00.00 do   2.00 – Rynek

          – od   2.00 do   4.00 – domy koło szosy

          – od   4.00 do   6.00 – Magierówka

          – od   6.00 do   8.00 – domy pod górami

Młodzież zaprasza na Drogę Krzyżową, na godz. 23.00. W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły, co do ilości i co do jakości (czyli: jeden posiłek do syta, dwa lekkie i bez mięsa).

– Wielka Sobota

Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny o godz.: 10.00,11.00,12.00 i 13.00.

19.00 – początek Liturgii Wielkiej Soboty (na liturgię prosimy przynieść świece).

– Niedziela Wielkanocna

6.00 – Rezurekcja

9.00,11.00,18.00 – msze święte,

17.30 – uroczyste nieszpory świąteczne.

– Poniedziałek Wielkanocny

Do południa msze święte w porządku niedzielnym. Wieczorem mszy świętej nie będzie.