PIELGRZYMKA DO PIERŚĆCA

Chciałbym serdecznie zaprosić parafian do wzięcia udziału w pielgrzymce do świętego Mikołaja, którego sanktuarium znajduje się w Pierśćcu koło Skoczowa. Wyjazd będzie w czwartek 6 grudnia o 15.15 z parkingu obok kościoła w Inwałdzie.

Patron sanktuarium Mikołaj – późniejszy święty urodził się i żył w Licji w III wieku (są to tereny dzisiejszej Turcji). Rodzice osierocili go, gdy był jeszcze młodzieńcem, zostawiając synowi pokaźny majątek. Mógł do końca swych dni prowadzić beztroskie życie. Mikołaj jednak chciał żyć inaczej. Majątek rozdał ubogim potajemnie i po cichu. Po kryjomu patrzył na radość obdarowanych. Po śmierci biskupa Myry niełatwo było wybrać godnego następcę. Postanowiono więc, za natchnieniem Bożym wybrać mężczyznę, który rano pierwszy wejdzie do kościoła. Pojawił się tam pierwszy – Mikołaj. Ten wzbraniał się przed objęciem służby
i nie czuł się na sile przyjąć biskupich obowiązków. Dopiero po długich namowach wyraził zgodę, uznając,
że dzieje się to z woli Bożej. Jako biskup zasłynął z dobroci. Dożył sędziwego wieku – 70 lat. Mikołaj umarł
6 grudnia między 345 a 352 rokiem. Myra – miasto mikołajowe uległo zagładzie, gdy w XI wieku opanowali je Turcy. Relikwie św. Mikołaja przewieziono do Włoch – do Bari. Tam wybudowano bazylikę poświęconą św. Mikołajowi. Aktu poświęcenia dokonał papież Urban II. Odtąd Bari stało się centrum kultu św. Mikołaja. Stamtąd w 1963 roku kardynał Bolesław Kominek przywiózł relikwie św. Mikołaja do Pierśćca koło Skoczowa.

W czasach reformacji (XVI wiek) istniał już kult św. Mikołaja. I tu na uwagę zasługuje niewytłumaczalne w żaden sposób wydarzenie, które miało miejsce w 1616 roku. A mianowicie wioskę ogarnął pożar, który strawił domy i kościół. Została tylko cudownie uratowana drewniana figurka św. Mikołaja. Wszystko spłonęło, a ta figurka nie. Protestanci wybudowali nowy kościół i – rzecz ciekawa – dedykowali go św. Mikołajowi, co jest ewenementem na tych terenach.

Św. Mikołaj wyprasza dla pielgrzymów wiele łask. Mamy udokumentowane, to znaczy potwierdzone przez lekarzy przypadki całkowitego uzdrowienia z nowotworów i innych poważnych chorób. Wierni pielgrzymujący do Pierśca powierzają intencje modlitewne, które są czytane w czasie Mszy świętej oraz pocierają chusteczką cudowną figurę. Następnie te chusteczki noszą ze sobą i codziennie odmawiają litanię do św. Mikołaja.

Zapisy na pielgrzymkę rozpoczynamy dziś i potrwają do przyszłej niedzieli 2 grudnia. Koszt
40 zł obejmuje przejazd autokarem (ok. 60km) oraz kolację w restauracji. Proszę o sprawne podjęcie decyzji tak, aby móc wszystko dopiąć na ostatni guzik. Ufam, że święty Mikołaj wyprosi wszystkim pielgrzymom wiele łask, o czym sam mogłem się przekonać, będąc tam wikariuszem w latach 2015-2018.